More

  Recenzja oczyszczacza powietrza Samsung AX60R50802D

  Zastanawialiście się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Dla mnie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeśli takie urządzenie może nam pomóc nawet tylko w domu, oddychać czystym powietrzem, to zdecydowanie warto rozważyć jego zakup. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji, przetestowaliśmy jeden z oczyszczaczy, który cieszy się dużą popularnością.

  Koreańska firma Samsung, w swojej bogatej ofercie, posiada oczyszczacz powietrza do powierzchni 60 m2. Jest to propozycja dla tych, którzy chcą jedynie oczyścić powietrze w danym pomieszczeniu. Na pierwszy rzut oka, urządzenie sprawia wrażenie bardzo nowoczesnego i solidnego. Czy spełnia również swoją funkcję?

  Samsung AX60R50802D – wygląd

  Pod dosyć skomplikowaną nazwą modelu, kryje się solidny i ładnie zbudowany oczyszczacz powietrza. Urządzenie za sprawą swojego minimalistycznego i ponadczasowego designu wpasuje się w większość wnętrz. Jego wymiary, jak na urządzenie o takich parametrach są w normie: 360 × 783 × 293 mm. Waga to ok. 11 kg, jednak nie ma się co nią sugerować – producent wyposażył urządzenie w specjalne kółeczka, które umożliwiają nam bezwysiłkowe przemieszczenie urządzenia wedle potrzeb. Zastosowane materiały do produkcji sprawiają wrażenie bardzo solidnych i wytrzymałych. Nie powinny żółknąć, nawet po długim czasie użytkowania.

  Wlot powietrza znajduje się na froncie, co ułatwi wymianę filtrów, a powietrze oczyszczone wylatuje u góry i po bokach. Jest to 3-kierunkowy wywiew redukujący głośność pracy i poprawiający cyrkulację powietrza. Może on nieco utrudnić znalezienie optymalnego miejsca dla urządzenia. Nie powinien stać np. w pobliżu kanapy, ponieważ będzie stwarzał lekki przeciąg. Obok górnego wylotu powietrza, mamy do dyspozycji czytelny i estetyczny wyświetlacz, który informuję nas również kolorami o stanie powietrza w pomieszczeniu.

  Samsung AX60R5080WD specyfikacja

  Prezentowane urządzenie to klasyczny oczyszczasz powietrza, wykorzystujący najczęściej spotykany zestaw filtrów – wstępny, HEPA H13 (PM2.5) i węgiel aktywny (dezodoryzujący). Będąc jeszcze dokładniejszym, należy zauważyć, że mamy do czynienia jeszcze z jednym filtrem wstępnym, który występuje na froncie obudowy. Posiada on niewielkie otwory, przez które nie dostaną się duże zanieczyszczenia, jak sierść włosy itp. Za sprawą wydajności przepływu powietrza na najwyższych obrotach, mającą wartość 467 m3/h, sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 62 m2.

  Niewątpliwą zaletą tego oczyszczacza powietrza jest jego cicha praca. Głośność to zaledwie 20 dB w trybie nocnym oraz 50 dB w trybie maksymalnej wydajności.

  Filtrujący system, został poddany wnikliwym badaniom w Narodowym Instytucie Testowym w Korei, gdzie potwierdzono jego wysoką efektywność. Żywotność zintegrowanego filtra wynosi ok. 12 miesięcy. Potrzeba wymiany wyliczana jest na podstawie poziomu zanieczyszczeń oraz pracy urządzenia w poszczególnych trybach. O takiej konieczności jesteśmy oczywiście informowani na panelu wyświetlacza urządzenia. Producent sugeruje, że konieczność wymiany filtra następuje średnio po około roku czasu użytkowania i kosztuje 250zł co jest bardzo przyzwoitym wynikiem.

  Oczyszczacz powietrza Samsung AX60 posiada 2 rodzaje czujników:

  Czujnik pyłów PM2.5 oraz Czujnik gazów (LZO). Ten pierwszy wykazuje się ponadprzeciętną szybką reakcją, dzięki czemu urządzenie z powodzeniem może utrzymać czyste powietrze w pomieszczeniu, używając trybu Auto, co niewątpliwie jest dużą zaletą. Jednak porównując urządzenie z nawet półprofesjonalnymi miernikami PM2.5, możemy odnieść wrażenie, że urządzenie zawyża odczyt stężenia pyłów – czasem nawet trzykrotnie.

  Sterowanie aplikacją

  Aplikacja SmartThings oraz łączność Wi-Fi pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem. Mamy do dyspozycji podgląd zużycia filtrów oraz pełną konrtrole nad urządzeniem. Oprócz tego możliwe jest sterowanie głosowymi komendami, dzięki asystentowi Bixny. Aplikacja ta, dostępna jest na system Android oraz iOS. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w blokadę rodzicielską oraz timer (od 1 do 12h).

  Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Samsung AX60R50802D?

  Urządzenie to, z pewnością spełni oczekiwania użytkowników, szukających sprzętu tego pokroju. Jest to godny uwagi model, który za konkurencyjną cenę – ok. 1800zł oferuję nam dużą wydajność, skuteczność oczyszczania powietrza i niskie koszty użytkowania – ok. 250zł rocznie. To klasyczny model, o minimalistycznym designie, który może podobać się każdemu. Pracuje cicho i energooszczędnie, jednak brakuje mu dodatkowych funkcji, jak chociażby jonizacja. Trzeba również pamiętać, że raczej nie spełni swojej funkcji w małych pomieszczeniach.

  Nowe