More

  Jak namierzyć telefon? Kompletny przewodnik

  Utrata czy kradzież naszego cennego smartfona mogą przysporzyć nam dziś sporo problemów. Nie tylko dlatego, że jest to sprzęt często bardzo kosztowny, ale przede wszystkim ze względu na ilość prywatnych danych, jakie na nim przechowujemy. Jak zatem poradzić sobie w takiej sytuacji? Jak namierzyć telefon i  szybko odzyskać dostęp do naszego cyfrowego życia? Przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik, który odpowie na te i wiele innych pytań!

  Jak włączyć lokalizację w telefonie?

  Usługa lokalizacji GPS w naszym smartfonie służy nam dziś często jako nawigacja samochodowa, czy prognoza pogody. W przypadku zagubienia urządzenia lub w sytuacjach awaryjnych lokalizacja może się jednak okazać nieoceniona. Warto zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się na wyłączenie lokalizacji w naszym smartfonie.

  Jak włączyć lokalizację w systemie Android?

  Przesuń palcem z góry ekranu w dół, aby rozwinąć „Szybkie Ustawienia” systemu Android i naciśnij ikonę lokalizacji.

  Jak włączyć lokalizację w systemie Android

  Jeśli w „Szybkich Ustawieniach” nie znajduje się ikona lokalizacji, wystarczy kliknąć „trzy kropki”, a następnie „Edytuj przyciski” i przeciągnąć ją do rozwijanego menu. Dostęp do ustawień Lokalizacji uzyskasz poprzez przytrzymanie ikony lokalizacji zamiast krótkiego jej naciśnięcia.

  usługi lokalizacji android

  Możesz nadać uprawnienia do funkcji lokalizacji poszczególnym aplikacjom, decydować o jej dokładności włączając GPS lub skanowanie Wi-Fi oraz Bluetooth.

  Jak włączyć lokalizację na iPhone?

  Lokalizację na swoim iPhone możesz włączyć, klikając kolejno: Ustawienia > Prywatność i ochrona > Usługi lokalizacji.

  Jak włączyć lokalizację na iPhone? usługi lokalizacji

  W zakładce „Usługi lokalizacji” możesz również:

  1. Decydować o dostępie poszczególnych aplikacji do lokalizowania telefonu (np. Pogoda, Google Maps)
  2. Udostępnić swoje położenie drugiej osobie. W ten sposób będzie można śledzić Twój telefon za pomocą urządzenia Twojego przyjaciela lub członka rodziny.

  iphone udostępniaj moje położenie

  Jak namierzyć telefon z systemem Android?

  Co robić, jeśli jednak dojdzie do najgorszego i nasz telefon zostanie zgubiony lub skradziony? Kluczowe jest szybkie działanie. Pierwszym krokiem powinna być próba namierzenia naszego telefonu i zablokowanie dostępu do prywatnych danych. Należy rozważyć jak najszybszą zmianę haseł do wszystkich ważnych kont i usług, które były dostępne z poziomu telefonu.

  Użytkownicy telefonów z systemem Android mają do dyspozycji narzędzie „Znajdź moje urządzenie” od Google. Wymagania należy spełnić, aby móc namierzyć telefon w ten sposób:

  1. Na skradzionym/zgubionym urządzeniu należy być zalogowanym do swojego konta Google
  2. Urządzenie musi być włączone i mieć dostęp do GPS, sieci komórkowej lub Wi-Fi

  Jak namierzyć telefon z systemem Android

  Google pozwala nie tylko na śledzenie położenia urządzenia, ale również na zdalne blokowanie ekranu, a nawet usunięcie wszystkich danych.

  Jak namierzyć telefon z systemem Android

  Jak namierzyć iPhone?

  Posiadacze Apple iPhone mogą skorzystać z podobnej funkcji, oferowanej przez Apple pod nazwą „Znajdź mój iPhone”. W tym przypadku również niezbędne jest uprzednie zalogowanie się na swoje konto iCloud.

  znajdź mój iphone

  Funkcjonalność jest bardzo podobna do tej dostępnej w systemie Android – umożliwia lokalizowanie urządzenia, blokowanie dostępu do niego oraz usuwanie danych. Możesz zlokalizować i wyzerować swój iPhone na innym swoim urządzeniu Apple lub logując się na konto iCloud w przeglądarce internetowej.

  wymaż iphone'a

  Urządzenia do namierzania

  Warto wspomnieć o fizycznych urządzeniach do namierzania, takich jak AirTag oferowany przez Apple. Dzięki niemu możemy nie tylko odnajdywać zgubiony telefon, ale również klucze, portfele czy inne przedmioty codziennego użytku.

  To niewielki, łatwy w obsłudze gadżet, które można przyczepić do dowolnego przedmiotu, a następnie śledzić jego lokalizację za pomocą aplikacji „Znajdź”. Urządzenie w celu oszczędzania baterii korzysta z zasięgu Bluetooth, a namierzanie odbywa się za pomocą urządzeń Apple innych użytkowników, którzy będą w pobliżu.

  apple airtag

  Podobną funkcjonalność oferuje producent Fresh 'n Rebel ze swoim Smart Finder. Ten lokalizator również obsługiwany jest za pomocą wbudowanej aplikacji „Znajdź” w urządzeniach Apple. Dostępny jest w kilku kolorach i posiada brelok.

  Fresh ‘n Rebel Smart Finder.

  Samsung również oferuje swój produkt – lokalizator Galaxy SmartTag2. Urządzenie kompatybilne jest z aplikacją SmartThings na systemie Android i oferuje podobną funkcjonalność jak powyżej.

  Samsung Galaxy SmartTag2

  Jak namierzyć swoje dziecko?

  Namierzanie telefonu to również ważne narzędzie w kontekście kontroli rodzicielskiej. Dzięki aplikacjom na smartfona rodzic może nie tylko śledzić lokalizację urządzenia dziecka, ale również zarządzać dostępem do aplikacji i treści, a nawet ustawiać limity czasu spędzanego przed ekranem. To doskonały sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych w sieci, jednocześnie nie ograniczając ich swobody.

  Apple – Find My Kids 

  Aplikacja Findmykids daje możliwość sprawdzenia lokalizacji swojego dziecka, a także poziomu aktywności, a nawet częstotliwość korzystania z aplikacji na telefonie dziecka. Możesz otrzymywać powiadomienia np. kiedy dziecko wyjdzie z domu lub informację o  słabej baterii w jego telefonie.

  find my kids

  Apple – chmura rodzinna

  Wbudowana w system iOS funkcja „Chmura rodzinna” oferuje możliwość dodania członków rodziny oraz wzajemne udostępnianie lokalizacji. Przejdź do Ustawień i w zakładki Rodzina > Udostępnianie położenia. Wybierz członka rodziny, któremu chcesz udostępniać swoje położenie.

  Lokalizację członka rodziny znajdziesz w aplikacji „Znajdź„.

  apple rodzina

  Android – Family Link

  Za pomocą aplikacji Family Link od Google możesz lokalizować telefon swojego dziecka oraz dowiedzieć się jak korzysta ono z urządzenia – uzyskasz dostęp ustawień prywatności, regulowania limitów czasu korzystania z telefonu i decydować wyświetlanych treściach.

  google family linkgoogle family link

  Podsumowanie

  Możliwości lokalizowania zagubionego lub skradzionego telefonu są obecnie bardzo szerokie. Dzięki rozwojowi technologii każdy z nas ma dostęp do narzędzi, które w razie potrzeby pomogą szybko odzyskać urządzenie. Ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpowiedzialności, zarówno w kontekście ochrony własnych danych, jak i szanowania prywatności innych.

  Zobacz też:
  Jak zaznaczyć wiele zdjęć naraz na iPhone i iPad
  Nie możesz go znaleźć? Jak sprawdzić model laptopa? Oto kilka prostych metod!
  Jak usunąć konto na Facebooku? Łatwo i szybko
  Jak korzystać z AirDrop? PORADNIK

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i rowerowi. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne

  Nowe