More

    Wybór serwera do firmy – jaki typ okaże się najlepszy?

    Aktualnie, już nie tylko ogromne korporacje, ale i małe przedsiębiorstwa wyposażone są w systemy informatyczne. Praca na komputerach stała się w dzisiejszych czasach czymś zupełnie normalnym. Nic więc dziwnego, że każda sieć IT w danej działalności potrzebuje sprawnej komunikacji i wymiany danych. Do tych celów używa się serwerów.

    Serwery hostingowe – czym w ogóle są?

    Urządzenia te są swego rodzaju sercem firmy. To na nich magazynuje się wszystkie pliki i potrzebne dane, a także wykonuje sporo innych czynności. Głównym problemem dla przedsiębiorców jest wybór takich sprzętów. Wbrew pozorom, czynność ta wcale nie musi być trudna.

    Serwer jest pojęciem szeroko rozumianym. Nie zawsze musi on występować w formie fizycznej. Poniżej znajdziemy zestawienie, na jakie dzielą się wszystkie odmiany serwerów hostingowych:

    – Serwery współdzielone – na ten moment, najmniej opłacalne rozwiązanie. Firmy hostingowe, zaopatrzone w fizyczne jednostki, oferują nam magazynowanie i przesyłanie danych. Z jednej strony wydaje się to być sensowne, ponieważ w naszej firmie nie będzie konieczności tworzenia serwerowni. Gorzej robi się w momencie, w którym dowiadujemy się o współdzieleniu zasobów serwera z inną bądź innymi firmami. Zaletą jest bardzo niska cena. Korzysta się z niego w przypadku bardzo małych przedsiębiorstw, gdzie nie wchodzi w grę przesyłanie dużych danych.

    – Serwery VPS – opcja, w której wciąż korzystamy z wirtualnych serwerów, jednak nie są one w żaden sposób współdzielone. W tym wypadku posiadamy swój unikalny adres IP i zużywamy 100% zasobów serwera. Serwery te mają najczęstsze zastosowanie w grach, sklepach internetowych czy serwisach internetowych.

    – Serwer dedykowany – w tym przypadku, mamy do czynienia ze sprzętem fizycznym. Jest to najbezpieczniejszy sposób przechowywania danych, który występuje najczęściej w dużych instytucjach bądź korporacjach. Wymaga jednak nieco wolnej przestrzeni w siedzibie.

    Wybór serwera dedykowanego

    W przypadku doboru sprzętu, mającego za zadanie podtrzymywanie wszystkich plików w firmie, z pewnością należy być bardzo precyzyjnym. Niemniej jednak, bierzemy pod uwagę głównie budowę samego urządzenia oraz jego wydajność.

    Pierwszy czynnik zależy przede wszystkim od specyfikacji działalności. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje sprzętów serwerowych, a dokładniej tower, blade i rack. Popularna „wieża” wyglądem przypomina komputer stacjonarny i znajduje swoje zastosowanie w firmach, w których nie występuje zbyt duże zapotrzebowanie na dane.

    Serwery rack i blade są do siebie w miarę podobne, jednak znajdują inne zastosowanie. Pierwsza opcja zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w dużych korporacjach, w których rozbudowa serwerów z czasem będzie konieczna. Blade natomiast występuje w obiektach przemysłowych, a to ze względu na wbudowane zasilanie i chłodzenie.

    Serwery Rack godne uwagi

    Jedną z wiodących marek serwerów typu Rack jest firma Hewlett-Packard. Standardowy serwer hp rack wyposażony jest w podzespoły o wysokiej wydajności, a stosunek jakości do ceny znacznie przeważa na korzyść klienta.

    Popularnym modelem tych urządzeń jest Hewlett Packard Enterprise Serwer DL380 Gen10 4215R 32G 8SFF P24848-B21. Sama struktura serwera umożliwia umieszczenie go w szafie stojącej bądź wiszącej. Ma to na celu uplasowanie jak największej ilości serwerów, a przy tym zachowanie przestrzeni.

    Omawiany sprzęt wyposażony jest w procesor Intel Xeon Silver o taktowaniu 3,2GHz na jednym z ośmiu rdzeni. Posiada 32GB wbudowanej pamięci RAM. W standardowej konfiguracji jest w stanie pomieścić 8 dysków twardych, co bez wątpienia pozwoli uzyskać ogrom pamięci do zapisu danych.

    Artykuł powstał we współpracy z firmą ale.pl

    Nowe