More

  SpaceX i historyczny lot na Księżyc: pierwszy prywatny lądownik w drodze

  Wczesnym rankiem w czwartek, z Kennedy Space Center na Florydzie, SpaceX z powodzeniem wystrzelił w kierunku Księżyca komercyjną misję.

  Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines, kierując go na spotkanie z powierzchnią księżycową, co stanie się już w przyszłym tygodniu.

  Pierwszy prywatny lądownik na Księżycu?

  Tym razem celem jest nie tylko dotarcie na Księżyc, ale również osiągnięcie czegoś, czego wcześniej nie udało się zrealizować żadnej prywatnej firmie. Jeśli misji Odysseus uda się bezpiecznie wylądować, Intuitive Machines z Teksasu zostanie pierwszą prywatną firmą, która dokonała tego wyczynu. Będzie to również pierwsze miękkie lądowanie amerykańskiego statku kosmicznego na Księżycu od czasu ostatniej misji Apollo, które miało miejsce ponad pięć dekad temu.

  Innowacje i technologie na pokładzie

  Po pomyślnym lądowaniu w pobliżu południowego bieguna Księżyca, lądownik rozmieści 12 ładunków – sześć dla NASA i kolejne sześć dla podmiotów komercyjnych. Wśród nich znajdują się technologia przechowywania danych w chmurze w wersji demonstracyjnej, specjalny teleskop oraz „bezpieczne repozytorium księżycowe”, które ma „zachować ludzką wiedzę na wieczność”. Na wyposażeniu jest również kamera, która ma zostać zrzucona na ziemię przed lądownikiem, która ma zarejestrować obrazy jego lądowania.

  Lądowanie lądownika Odysseus na Księżycu może stać się kamieniem milowym w historii eksploracji kosmosu, otwierając nowe możliwości dla przyszłych misji komercyjnych i naukowych.

  Misja SpaceX na Księżyc nie tylko podkreśla postępy w prywatnej eksploracji kosmosu, ale także otwiera nową erę w badaniach i wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Sukces tej misji może zdefiniować przyszłe kierunki dla podróży poza Ziemią, inspirując kolejne pokolenia do dalszego poszukiwania i odkrywania.

  Nowe