AlcoSense Elite 3 – recenzja alkomatu

Choć do sklepów trafia coraz więcej przeróżnych modelów alkomatów, jednak cały czas niewielu kierowców wie, na jakie urządzenie się zdecydować. Wybór nie jest prosty, w końcu na alkomat można wydać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dziś podczas testów przyjrzymy się bliżej alkomatowi półprzewodnikowemu, który można kupić w cenie 250 zł.

Zacznijmy od krótkiej teorii. W alkomatach stosuje się dwa rodzaje sensorów: elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe. Alkomaty elektrochemiczne są dokładniejsze, mają większą czułość oraz żywotność. Są też zdecydowanie droższe od alkomatów półprzewodnikowych. Dlatego też do codziennego użytku w pełni wystarczający będzie alkomat z sensorem półprzewodnikowym, który będzie zdecydowanie tańszy w zakupie. Warto pamiętać o tym, że ten rodzaj alkomatów będzie też wymagać częstszej kalibracji niż urządzenia elektrochemiczne. Nieco inaczej jest jednak w przypadku testowanego przeze mnie alkomatu AlcoSense Elite 3, który dzięki zastosowanym przez producenta rozwiązaniom będzie wymagał kalibracji co 12 miesięcy. Dokładnie tak, jak droższe alkomaty elektrochemiczne. Z tą różnicą, że kalibracja alkomatu półprzewodnikowego jest o połowę tańsza.

AlcoSense Elite 3 – wygląd i budowa urządzenia

Model Elite 3 to nieduży alkomat o wymiarach 110 × 51 × 20 mm, dzięki czemu bez problemu zmieści się do torebki czy schowka w samochodzie. Na przednim panelu znajduje się duży wyświetlacz oraz dwa przyciski fizyczne, które służą do włączania i wyłączania urządzenia oraz przeglądania historii pomiarów. Z tyłu znajduje się rozsuwana klapka, pod którą znajduje się miejsce na baterie.

Elite 3 zdecydowanie zasługuje na pochwałę ze względu na rodzaj i wielkość wyświetlacza, który znajduje się w tym modelu. Ekran o przekątnej 4,8 cm sprawia, że bez problemu będziemy mogli odczytać wyniki pomiarów. Dodatkowo w zależności od wyników pomiarów ekran będzie podświetlać się na jeden z trzech kolorów: zielony, żółty oraz czerwony. Alkomat jest wykonany z dobrej jakości materiałów i sprawia wrażenie bardzo trwałego urządzenia.

Jak działa Elite 3?

Alkomat zasilany jest przy pomocy trzech baterii AAA. Wymaga wykonywania kalibracji co 12 miesięcy lub co 300 pomiarów. Będzie w stanie wykonać pomiar w zakresie od 0 do 4,00 ‰ z dokładnością +0,20‰ przy 0,5 ‰ BAC. Co to dokładnie oznacza? Firma Alcosense zastosowała tu rozwiązanie, które ma chronić użytkowników. Alkomat może zawyżać ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale nie pokaże mniejszej wartości, niż realnie moglibyśmy w danym momencie wydmuchać. Jeśli więc alkomat pokazuje wynik 0,5 ‰, to mamy pewność, że w wydychanym powietrzu na pewno ilość alkoholu nie będzie większa. Wynik może być natomiast lekko zawyżony.

Do wykonywania pomiarów należy wykorzystać dołączone do urządzenia przezroczyste słomki. Jedną z nich umieszczamy w specjalnie przygotowanym otworze i rozpoczynamy dmuchanie do momentu, gdy urządzenie poinformuje nam sygnałem dźwiękowym. Odczyt poniżej 0,10 ‰ zostanie oznaczony na zielono. Wyniki w granicy 0,20 ‰ będą oznaczone na żółtko, co stanowi wynik ostrzegawczy. Wszystkie wyniki powyżej 0,20 ‰ wyświetlane są na czerwono wraz z dodatkową ikoną, która zabrania prowadzenia pojazdów.

Wspomniałam o tym, że alkomat wykorzystuje sensor półprzewodnikowy. Charakteryzuje się on tym, że zużywa się nieco szybciej. Dlatego też tego typu alkomaty trzeba nieco częściej kalibrować, a dokładność pomiarów po dłuższym czasie bez kalibracji będzie coraz mniejsza. Firma AlcoSense znalazła jednak na to rozwiązanie. Testowany przeze mnie model został wyposażony w funkcję czyszczenia sensora, przez co nie będziemy musieli tak często wykonywać kalibracji.

AlcoSense Elite 3 – użytkowanie

Zgodnie z zaleceniami producenta pomiarów należy dokonywać minimum po 10 minutach od spożycia alkoholu. Jeśli wcześniej chcielibyśmy sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, moglibyśmy wdmuchać do alkomatu powietrze o zbyt wysokiej zawartości alkoholu, które mogłoby doprowadzić do błędnych pomiarów lub w najgorszym przypadku uszkodziłoby czujnik. Producent zaleca wykonywanie pomiaru po 90 minutach od zakończenia spożywania alkoholu, gdyż właśnie do tego czasu stężenie alkoholu we krwi może wzrastać.

Po uruchomieniu alkomatu pokaże nam się liczba dni, które pozostały do rekalibracji urządzenia. Następnie rozpocznie się odliczanie. Alkomat, aby przygotować się do pomiaru, potrzebuje około 40 sekund. Gdy usłyszymy sygnał dźwiękowy i na ekranie zobaczymy ikonkę „dmuchaj”, będziemy mogli rozpocząć test. Aby dokonać pomiaru, należy wdmuchnąć około 1,2 litra powietrza, co przekłada się na około 7 sekund dmuchania. Jeśli powietrza będzie zbyt mało, alkomat poprosi o powtórzenie testu. Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z planem, na ekranie zostanie wyświetlony wynik pomiaru wraz z odpowiednim kolorem.

Zgodnie z zaleceniami producenta pomiędzy pomiarami należy odczekać około 5 minut. W ciągu godziny nie należy też wykonywać więcej niż 5 prób. Limit na dobę to 20 pomiarów. Częstsze wykorzystywanie alkomatu mogłoby doprowadzić do kumulacji oparów wydychanego alkomatu, co przełoży się na fałszywe wyniki. Warto też pamiętać o tym, że wszystkie wyniki poniżej 0,10 ‰ będą się wyświetlać na ekranie jako 0,0 ‰. Oznacza to, że gdy otrzymujemy wynik 0,0 ‰, w wydychanym powietrzu możemy mieć nawet 0,09 ‰. Wspomniane wyżej zabezpieczenie, które powoduje delikatne zawyżanie wyników pomiarów, zaczyna działać dopiero po przekroczeniu pomiaru 0,10 ‰.

Wykonywane pomiary potwierdziły to, co opisuje producent. Wszystkie wyniki uzyskane podczas testowania AlcoSense Elite 3 były nieco zawyżone względem alkomatów z sensorami elektrochemicznymi. Większe różnice w wynikach zaczęły się pojawiać dopiero w okolicy pomiarów 0,5 ‰.

Podsumowanie

Alcosense Elite 3 to alkomat, który jest bardzo prosty w obsłudze. Dzięki rozwiązaniom, które zastosował producent, będziemy mieli też pewność, że uchroni nas przed nieświadomym prowadzeniem samochodu z wyższą zawartością alkoholu w wydychanym powietrzu, niż moglibyśmy to przewidzieć. Warto pamiętać, że pomimo tego, że wydaje nam się, że możemy prowadzić samochód, wyniki z alkomatu nie zawsze to potwierdzą.

Alkomat AlcoSense Elite 3 kosztuje 249,99 zł, co nie jest zbyt wysoką ceną jak za urządzenie, które pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

podobne

Premiera: Cooler Master prezentuje obudowę TD500 Max

Cooler Master zaprezentował dziś TD500 Max, pierwszą obudowę ATX...

Ciekawostki o Instagramie | Co warto wiedzieć?

Od momentu swojego debiutu w 2010 roku Instagram stał...

Facebook dla początkujących – kompletny przewodnik 2024

Facebook utrzymuje swoją pozycję jako platforma łącząca ludzi z...

Jak udostępnić relację na Instagramie?

Instagram to platforma, na której dzielimy się chwilami, wspomnieniami...

Polecane

Facebook dla początkujących – kompletny przewodnik 2024

Facebook utrzymuje swoją pozycję jako platforma łącząca ludzi z...

Jak udostępnić relację na Instagramie?

Instagram to platforma, na której dzielimy się chwilami, wspomnieniami...

Najlepsze ustawienia aparatu iPhone 15 Pro – idealne zdjęcia i nagrania!

Fotografowanie smartfonem nigdy nie było tak zaawansowane i pełne...

Słuchawki Hama TWS Passion Chop + ładowarka indukcyjna

Niemiecka marka Hama wprowadza na rynek nowy model słuchawek...

Samsung Galaxy S22 w 2024 roku: Czy warto?

Technologia smartfonów rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. W...

Co to jest interkom motocyklowy i dlaczego warto go mieć?

Technologia coraz śmielej wkracza do każdej sfery naszego życia,...

Nowy motocyklista | PORADNIK

Motocykl to nie tylko środek transportu, to także fascynujący...

iOS 18 i nowe możliwości personalizacji

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, nadchodząca aktualizacja iOS 18 pozwoli...

Jak wypolerować auto | PORADNIK

Właściwa pielęgnacja samochodu może przekształcić każdy pojazd w lśniące...

Opony wielosezonowe czy letnie? Co wybrać?

Zaczęła się wiosna i powoli nadchodzi czas na wymianę...