More

  Gry MMO i MMORPG: czy wiesz w co grasz?

  Być może grasz w jedną z tych gier, ale nie do końca rozumiesz, co odróżnia jeden gatunek od drugiego. Jakie unikatowe cechy posiada każdy z nich? W świecie gier online, gdzie granice gatunków stają się coraz bardziej płynne, kluczowe jest zrozumienie, co naprawdę oznaczają te skróty i jak wpływają one na Twoje wirtualne doświadczenia.

  Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w świecie gier online, ten artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć, w co tak naprawdę grasz i co możesz oczekiwać od swoich wirtualnych światów.

  Czym jest gra MMO?

  MMO to skrót od „Massively Multiplayer Online„, czyli gry, w które jednocześnie gra duża liczba osób. Nie gramy tu z kilkoma graczami, lecz z tysiącami, a czasem nawet milionami osób na całym świecie.

  Czym jest gra MMORPG?

  MMORPG oznacza „Massively Multiplayer Online Role-Playing Game„. Możemy to przetłumaczyć jako masowe gry online, w których gracze wcielają się w role. Mimo że wiele RPG-ów odbywa się w światach pełnych elfów, orków i smoków, istnieje wiele MMORPG-ów osadzonych w innych uniwersach, jak odległe planety czy postapokaliptyczne pustkowia.

  MMO i MMORPG

  Różnice między MMO i MMORPG

  Kiedy ktoś pyta, czym jest gra, często chodzi mu o jej gatunek lub podgatunek. Gra „jest” strzelanką z perspektywy pierwszej osoby, grą o przetrwaniu lub grą RPG. Podobnie jest z MMO.

  Żadna gra nie jest tylko MMO. To jak powiedzenie, że gra to „gra wieloosobowa”. To ważna informacja, ale nie mówi nic więcej o samej grze, oprócz tego, że można w nią grać z innymi ludźmi. Gra musi należeć do konkretnego gatunku. MMORPG, czyli gry typu Massively Multiplayer Online Role-Playing Game, to MMO należące do gatunku RPG. Są to gry RPG, które można grać online z dużą liczbą graczy jednocześnie.

  Wszystkie MMORPG są MMO, ale nie wszystkie MMO są MMORPG. MMORPG to z definicji gry RPG, podczas gdy MMO może być czymś od gier akcji Battle Royale, poprzez strategie czasu rzeczywistego, aż po nowe typy interaktywnych doświadczeń wykraczających poza gatunki.

  Jak rozpoznać, że to RPG?

  Gry wideo RPG czerpią wiele z ich papierowych przodków. Na przykład mają ten sam poziom dostosowywania postaci. Gracze mogą tworzyć i dostosowywać swoje postacie, reprezentowane przez cyfrowe awatary.

  Mogą kontrolować prawie wszystko, od wyglądu, rasy i płci po zawód i umiejętności. W miarę postępu gry, gracze mają szansę ulepszać i rozwijać swoją postać, czyniąc ją coraz bardziej unikalną i potężną.

  Większość nowoczesnych RPG-ów daje graczom nie tylko kontrolę nad swoją postacią, ale także nad światem, w którym żyją. Działania graczy mają bezpośredni wpływ na to, jak rozwija się fabuła i jak zmienia się świat wokół nich. Może to nastąpić poprzez rozwijanie fabuły i obserwowanie, jak się ona rozwija, ale także przez wybory gracza.

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe