More

  Na co zwrócić uwagę kupując nową pralkę?

  Decyzje dotyczące zakupu urządzeń AGD nigdy nie są łatwe. Na rynku cały czas pojawiają się nowe produkty, których specyfikacja niewiele nam mówi. Sama niedawno musiałam zaktualizować swoją wiedzę o wszystkie aktualności na rynku. Dlatego też, abyście nie musieli przekopywać wszystkich stron w internecie, przygotowałam dla Was mały poradnik, który mam nadzieję, podpowie Wam na co zwrócić uwagę kupując nową pralkę.

  Wchodząc do sklepu AGD zderzymy się z ofertą kilkunastu różnych producentów, gdzie każdy z nich będzie prezentować co najmniej kilka urządzeń. Oczywiście różnice cenowe pomiędzy nimi będą olbrzymie. Zaczynając od najtańszych modeli pralek dostępnych w cenach od 700 zł, po nawet kilka tysięcy złotych. Co więc zrobić, aby wybrać dobrą pralkę, ale i za nią nie przepłacić? Rozpoczynając szukanie pralki musicie odpowiedzieć sobie na pytania jaki konkretnie budżet możecie przeznaczyć na nowe urządzenie.

  Podstawowe parametry – wielkość pralki i jej ładowność

  Decydując się na zakup pralki warto dokładnie upewnić się ile miejsca będziemy mogli na nią przeznaczyć. O ile wysokość i szerokość pralki zazwyczaj jest standardowa, to jej głębokość w zależności od ładowności może się zmieniać. Dodatkowo parametr wielkości zazwyczaj podawany jest po wielkości blatu pralki, więc nie uwzględnia on wystających z tyłu elementów. Warto pamiętać, że za pralką muszą się jeszcze zmieścić dopływ i odpływ wody. Część pralek posiada też wystające pokrętło, które również nie są brane pod uwagę przy podawaniu wymiarów urządzenia, co może skutecznie utrudnić schowanie pralki w szafie.

  Jeśli chodzi o ładowność wsadu to najlepiej dostosować ją do ilości osób, które mieszkają w domu oraz do wielkości pranych rzeczy. Dla jednej, czy dwóch osób na pewno wystarczy standardowa ładowność na poziomie 6 kg. Ja przy dwóch osobach w domu zdecydowałam się jednak na pralkę o ładowności 9 kg. Dlaczego? W dość krótkim czasie (2 letniej gwarancji) udało mi się zamordować 2 pralki. Dowiedziałam się wtedy od bardzo sympatycznego Pana z serwisu, że pralki zdecydowanie nie lubią pracować z bębnem wypełnionym po brzegi. Duże obciążenie sprawia, że łożysko znacznie szybciej się niszczy. W pralce z mniejszą ładownością musiałabym wykonać znacznie więcej programów prania (na co zwyczajnie nie mam czasu) z maksymalnym wypełnieniem połowy bębna, niż w takiej z dużą ładownością.

  Oszczędność, czyli klasa energetyczna i zużycie wody

  Decydując się na zakup pralki warto też przyjrzeć się temu, jakie koszty eksploatacji będą nas czekać. Wiele użytkowników twierdzi oczywiście, że nie ma to kompletnie znaczenia, sprzedawcy za to prześcigają się w chwaleniu wynikami dotyczącymi zużycia prądu i wody. Większość pralek na rynku posiada klasy energetyczne od A+ do A+++.

  Klasy te zgodnie z prawem europejskim nadawane są w zależności od tego jakie będzie roczne zużycie energii oraz wody przy założeniu 220 standardowych cykli prania w przypadku programów dla tkanin bawełnianych w 60 i 40 stopniach, przy pełnym i częściowym załadowaniu, oraz zużycia w trybach niskiego zużycia energii. Przykładowo różnica pomiędzy pralkami w klasach energetycznych A+ i A+++ może wynosić nawet 30 litrów na jeden cykl, co przełoży się na oszczędność około 70  zł rocznie na samej wodzie. Łatwo więc wyobrazić sobie jaka byłaby różnica pomiędzy pralką klasy D, a A+++. Czy to dużo, czy mało? Decyzję pozostawiam oczywiście Wam.

  Jaki silnik w pralce wybrać?

  Na rynku możemy znaleźć pralki z silnikiem szczotkowym oraz bezszczotkowym, czyli inwerterowym. Silniki szczotkowe znajdziemy zazwyczaj w najtańszych urządzeniach, a inwerterowe w tych droższych. Jaka jest między nimi różnica? Przede wszystkim silniki szczotkowe są znacznie głośniejsze. Producenci udzielają też na nie jedynie 2 letniej gwarancji. Cichsze silniki inwerterowe obowiązuje natomiast gwarancja nawet na 10 lat.

  Przejdźmy teraz do konkretów dotyczących głośności pracy urządzenia. Większość pralek z silnikiem bezszczotkowym chwali się wynikiem podczas pracy na poziomie od 50 do 56 decybeli, a w trakcie wirowania nieco ponad 70 dB. Takie pralki zdecydowanie możemy uznać za naprawdę ciche. Pralki z silnikami szczotkowymi wytwarzają za to hałas podczas pracy na poziomie ponad 60 decybeli, a w trakcie wirowania ponad 80.

  Dlatego jeśli w planowanym budżecie zmieści się pralka z silnikiem inwerterowym, to ze względu na głośność pracy oraz dłuższą żywotność lepiej wybierz właśnie taką.

  Funkcjonalność pralki

  Planując zakup pralki zdecydowanie powinniśmy przyjrzeć się temu jakie programy prania będzie ona oferować. W większości przypadków pralki mają około 15 programów dopasowanych do rodzajów tkanin oraz zabrudzeń.

  Ich odpowiednie dobieranie może przekładać się na zmniejszenie zużycia wody oraz mniejsze zużycie ubrań. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej urządzeń, które dodatkowo umożliwiają dobór programu do prania przez aplikację. Wtedy tak naprawdę otrzymujemy setki możliwości konfiguracji programów prania. W przypadku wybierania pralki „smart”, z pewnością otrzymamy też automatykę wagową, która w zależności od ilości ubrań w pralce, dobierze odpowiednią ilość wody oraz ustawienia programu. Przykładowo moja pralka posiada całkowitą ładowność 9kg, ale działa w zakresie od 1 do 9 kg, traktując każde pranie inaczej.

  Dość istotną funkcją może okazać się też programowanie czasowe lub możliwość uruchomienia prania zdalnie przy pomocy aplikacji. Zwykły programator czasowy pozwoli nam ustawić, o której godzinie pranie ma się zakończyć lub za ile ma się rozpocząć. Znacznie ciekawszym rozwiązaniem będzie natomiast sterowanie przy pomocy aplikacji. Jeśli nie wiemy rano, o której uda nam się wrócić do domu, nie będziemy w stanie dopasować dokładnej godziny zakończenia. Aplikacja pozwoli nam jednak na zdalne uruchomienie urządzenia na przykład w momencie, gdy będziemy już wychodzić z pracy.

  Duże znaczenie ma też możliwość regulacji temperatury oraz wirowania. Wiele tańszych urządzeń posiada tylko gotowe programy, na które nie mamy żadnego wpływu. Na przykład jeśli w domu mieszka alergik, powinniście rozważyć zakup urządzenia, które będzie posiadało programy parowe. Jeśli posiadacie w domu delikatne tkaniny lub zależy wam na wydłużeniu żywotności ubrań zdecydowanie powinniście poszukać pralki, która wykonuje pranie w niższych przedziałach temperatur. W takim przypadku chociaż prane w 30 stopniach powinno być dla Was pozycją obowiązkową. Moja pralka pozwala dodatkowo na wybranie prania w zimnej wodzie lub w 20 stopniach. Dla mnie to rozwiązanie idealne. Równie ważna może okazać się regulacja wirowania. Wiele pralek nie posiada możliwości wykonania prania bez wirowania. W wielu przypadkach pralki mają też bardzo niską maksymalną ilość obrotów podczas wirowania. Ja z mojego wyboru jestem bardzo zadowolona, ponieważ mogę wykonać pranie bez wirowania lub ze świetnym wynikiem 1400 obrotów na minutę.

  Tryb szybkiego prania

  Myślę, że większość z nas cierpi na ciągły brak wolnego czasu. Najlepiej jeśli pralka będzie posiadała tryb szybkiego prania. I tu słowo klucz „prania”. Zazwyczaj pod trybem szybkiego prania, kryje się wyłącznie program odświeżania ubrań, który bywa bardzo przydatny, ale nie spełnia funkcji prawdziwego prania. Każdy cykl prania dzieli się na etapy takie jak czyszczenie z użyciem detergentów, płukanie i wirowanie. W zależności od wybranego programu prania i ustawienia temperatury klasyczne programy mogą trwać nawet kilka godzin I choć znajdziemy w sklepach produkty, które chwalą się programami prania trwającymi po 15 minut, to w zdecydowanej większości modeli powinniśmy traktować je jako możliwość szybkiego odświeżenia czystych ubrań.

  Ja na przykład korzystam z pralki LG Vivace F4WV909PS2A, która umożliwia korzystanie z trybu szybkiego prania, który nazywa się TurboWash 360. Zapytacie pewnie o skuteczność takiego rozwiązania. W tym przypadku cały program prania skracany jest do 39 minut i gwarantuje skuteczność taką jak standardowe programy prania. Jak to możliwe? Odpowiednio dobrana prędkość wirowania oraz czterokierunkowe natryski znacznie przyśpieszają przenikanie detergentów, co przekłada się na skrócenie czasu całego programu prania. Na pewno nie bez znaczenia pozostaje fakt, że pralka wykorzystuje silnik inwerterowy, który może pracować ze zmienną prędkością, co pozwala na odpowiednie dobranie ustawień do prania delikatnych rzeczy, a innych do szybkiego i skutecznego prania bardziej wytrzymałych materiałów.

  Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem pralki?

  Przed zakupem pralki warto upewnić się, czy wybrany model posiada wymienne łożysko. Nauczona doświadczeniem będę wybierać już tylko takie, które mają możliwość jego wymiany. Dwie ostatnie pralki, które kupiłam nie posiadały takiej możliwości, co po upływie 2 lat sprawiało, że nie nadawały się one do dalszego użycia. Gdy pierwsza pralka zaczęła wydawać koszmarnie głośne dźwięki, dowiedziałam się od serwisanta, że przyczyną jest właśnie uszkodzone łożysko, które w przypadku tego modelu było umieszczone (o ile dobrze pamiętam określenie) „w zaspawanym silniku” tak, by nie dało się go wymienić. Pralka kosztowała 1500 zł, a koszt naprawy po 2 latach przekraczał w jej wypadku 1000 zł. Gdy historia się powtórzyła dowiedziałam się, że gdyby konstrukcja pralki była inna usterka ta nie wymagałaby wymiany całego silnika, a jedynie samego łożyska, co nie przekroczyło by kwoty 350 zł. Dlatego tak naprawdę pierwszą rzeczą, którą sprawdziłam w przypadku LG Vivace F4WV909PS2A była właśnie możliwość wymiany tego elementu.

  Jeśli chodzi o stan techniczny oraz ewentualne problemy z pralką, warto rozważyć zakup modelu, który posiada inteligentną diagnostykę. Odbywa się ona przy pomocy specjalnej aplikacji i wbudowanego modułu NFC. Wystarczy przyłożyć smartfon do wyznaczonego na pralce miejsca i odczytać w aplikacji jaki błąd pokazuje się na pralce, w aplikacji otrzymamy też podpowiedź co do tego jakie kroki w celu naprawy powinniśmy podjąć. Jest to to tyle fajne rozwiązanie, że nie będziemy musieli trzymać instrukcji, aby odczytywać kody błędów. Dzięki inteligentnej diagnostyce, możemy uniknąć też niepotrzebnych, odpłatnych przyjazdów serwisu po okresie gwarancyjnym. Część pokazujących się błędów będziemy mogli zlikwidować sami.

  Mam nadzieję, że długość tekstu Was nie odstraszyła, a moje podpowiedzi pomogą Wam wybrać odpowiednią pralkę. ?

  Nowe