Serwer dedykowany to rozwiązanie, które daje najwięcej opcji konfiguracji urządzenia, na którym opierać będziemy naszą pracę w sieci. Możliwości jest wiele, a dostawcy przeważnie pozostawiają klientowi wolny wybór jeśli chodzi o każdy znaczący element wyposażenia. Właśnie z tego względu dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając serwer dedykowany, aby końcowa konfiguracja była jak najbardziej dopasowana do naszych potrzeb.
Dyski twarde serwera dedykowanego
Dysk twardy to kluczowy element większości usług hostingowych, a w szczególności serwerów dedykowanych. Rozwiązanie to przeznaczone jest bowiem dla osób, które dokładnie wiedzą, czego oczekują oraz jakie są ich wymagania. Aby zmaksymalizować osiągi końcowe, warto więc zastosować podejście bezkompromisowe i podczas konfiguracji wybrać możliwie najlepsze dyski z dostępnych w ofercie, które mieszczą się w naszym budżecie. Wybierając serwery dedykowane oparte na dyskach klasy enterprise, zapewniamy sobie wysoką przepustowość danych oraz większą dynamikę stron www. Przy wyborze dysku dla naszego serwera dedykowanego warto również zwrócić uwagę na jego pojemność. Flashowe dyski SSD są szybkie, a pojemności zaczynają się od 240 GB w przypadku tanich serwerów dedykowanych. Właśnie w tym miejscu warto zastanowić się, czy bardziej zależy nam na szybkości, czy na pojemności dysków, ponieważ dzięki rozwiązaniu talerzowemu HDD można osiągnąć pojemności w okolicach 1 TB. Należy jednak pamiętać, że dyski te są zauważalnie wolniejsze od SSD.
Procesor serwera dedykowanego
Przy wybieraniu serwera dedykowanego, warto zwrócić szczególną uwagę na dostępny w konfiguracji procesor. Jest on bowiem odpowiedzialny za przeprowadzanie wszelkich zadanych procesów. Można więc stwierdzić, że im większą mocą obliczeniową będziemy dysponowali, tym szybciej i więcej procesów będzie można przeprowadzić. Wiedząc, co to serwer dedykowany i dobierając osobno poszczególne podzespoły, warto zdecydować się więc na procesor z możliwie największą ilością rdzeni. Takie urządzenia są bowiem w stanie wykonywać zauważalnie więcej procesów w krótszym czasie.
Ile pamięci RAM ma serwer dedykowany?
Nie można zapominać o doborze wystarczającej ilości pamięci RAM dla naszego serwera dedykowanego. Więcej pamięci operacyjnej umożliwia przechowywanie większych ilości danych w dostępie swobodnym. W przypadku obsługi strony internetowej, w pamięci RAM przechowywane są wszystkie bieżące dane, a im większy jej zasób, tym więcej procesów może zostać przeprowadzonych w tym samym czasie. RAM może mieć duże znaczenie, na przykład przy serwerach dedykowanych do gier, w których więcej pamięci operacyjnej może poprawić płynność rozgrywki, co widać będzie w rosnącej ilości FPS.
Cena serwera dedykowanego
Wybierając serwer dedykowany, nie można zapominać o jego cenie. Z reguły rozwiązanie to jest droższe, niż standardowy serwer czy usługa hostingowa. Należy jednak pamiętać, że nawet najtańszy serwer dedykowany daje możliwość podzespołów do własnych potrzeb. Koszt ostateczny zależy więc głównie od wybranych opcji sprzętowych. Podejmując decyzję, warto mieć jednak świadomość, że tanie serwery dedykowane mogą kosztować nieco ponad 300 zł, a ich cena maksymalna zależy od wybranej konfiguracji.
Zastanawiając się więc, na co zwrócić uwagę, wybierając serwer dedykowany, przede wszystkim dobrze jest ustalić, jaki rodzaj i pojemność dysku nas interesuje. Dobrze również przeanalizować pełną ofertę procesorów i dostępnej pamięci RAM oraz wybrać opcję najkorzystniejszą dla naszych potrzeb. Pamiętając o tym, że usługa ta nie należy do najtańszych, w dalszym ciągu warto jednak szukać taniego serwera dedykowanego, ponieważ dostępnych ofert jest na tyle dużo, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Artykuł sponsorowany