More

  Garmin Epix Pro Gen 2 – AMOLED-owy twardziel | RECENZJA

  Garmin swoją serią „Epix” odpowiedział na rosnące oczekiwania użytkowników zegarków sportowych, którzy oczekują już nie tylko zaawansowanych funkcji i trwałości, ale przecież także i stylu oraz nowoczesności. Testowany przez nas model, Garmin Epix Pro Gen 2 niewątpliwie kontynuuje tradycję producenta do wprowadzania innowacji w dziedzinie zegarków sportowych, jednocześnie oferując ciekawą alternatywę dla swojej znanej serii Fenix.

  Epix-y wyróżniają się tu przede wszystkim zaawansowanym wyświetlaczem AMOLED, który nie tylko zapewnia bardziej intensywne kolory i głębsze czernie, ale również oferuje lepszą czytelność w różnorodnych warunkach oświetleniowych. To właśnie ten element stanowi główną różnicę między Epix Pro a serią Fenix, która tradycyjnie wciąż korzysta z wyświetlaczy transflektywnych.

  Po dwóch tygodniach z Garmin Epix Pro Gen 2

  Jako kilkuletni użytkownik serii Fenix, pozytywnie zaskoczyłem się, jak szybko zajęła mi „przesiadka” na testowany model Epixa. Zegarki Garmina szybko łączą się z aplikacją i integrują z codziennymi aktywnościami. Istnieje nawet możliwość sparowania więcej niż jednego zegarka i ustawienia odpowiednich priorytetów dla zbierania danych z naszych codziennych aktywności. Ja jednak postanowiłem z tego nie korzystać i używać Epixa jako mój chwilowo jedyny zegarek.

  Garmin Epix Pro Gen 2

  Mogę śmiało powiedzieć, że Epix w wielu aspektach nie tyle dorównuje co przewyższa mojego dotychczasowego towarzysza, Fenixa 7X Solar. Choć oba modele są do siebie podobne zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności, Epix Pro (Gen 2) robi wrażenie swoim wyświetlaczem AMOLED oraz dopracowaniem poszczególnych grafik i animacji interfejsu.

  Testowałem Epixa w tych samych aktywnościach co zwykle – od biegania, przez jazdę na rowerze, po treningi siłowe i pływanie – urządzenie bez problemu sprostało wyzwaniom i tak samo jak seria Fenix oferuje przyjemne w użytkowaniu doświadczenie. Szybka reakcja na dotyk, łatwa nawigacja po menu – nawet w trakcie intensywnego wysiłku użytkowanie Garmina jest bardzo komfortowe.

  Garmin Epix Pro Gen 2

  Wyświetlacz AMOLED

  Jednym z najważniejszych elementów Epixa jest oczywiście jego piękny AMOLED. Kolory są żywe, a czernie głębokie. Czytelność informacji jest znacznie większa niż w przypadku ekranu transreflektywnego z Fenix’ów. Lepszy kontrast i saturacja kolorów robią tym większe wrażenie im późniejsza pora dnia, ale nawet w mocno nasłonecznionych warunkach wyświetlacz Epixa bez problemu daje sobie radę.

  Jak można wykorzystać taki wyświetlacz w zegarku? Możesz na przykład użyć wybranego przez siebie zdjęcia z galerii telefonu do ustawienia go jako ekran główny

  Znane funkcje dla aktywnych

  Garmin Epix Pro (Gen 2), tak samo jak Fenix, wyposażony jest w szeroki zakres funkcji zdrowotnych i sportowych. Monitoring tętna, analiza snu oraz śledzenie poziomu stresu odbywają się na bieżąco, dostarczając niezbędnych danych do oceny stanu zdrowia i kondycji.

  Garmin Epix Pro Gen 2

  Co więcej? Zintegrowane płatności NFC, która ułatwią Wam życie podczas szybkiego zatrzymania na stacji benzynowej czy przy zakupie przekąski w górskim schronisku.

  Latarka LED (zdjęcie poniżej), którą można regulować zarówno pod względem intensywności światła, jak i koloru (biały lub czerwony), to znaczące udogodnienie. Podczas nocnych wypraw nie musicie już wyjmować telefonu – wystarczy użyć funkcji latarki zegarka.

  Latarkę można włączyć dosłownie w jedną sekundę, naciskając dwukrotnie jeden z przycisków zegarka. Już nigdy nie będzie Ci się chciało wyjmować telefon!

  Garmin Epix Pro Gen 2

  Jak z baterią?

  Wydajność baterii zaskoczyła mnie pozytywnie, mimo że swojego Fenixa ładuję zwykle co około 2 tygodnie. Przy częstym użytkowaniu oraz treningach zarówno w domu, jak i na zewnątrz (z użyciem GPS) zegarek wytrzymuje około 6-7 dni – co ważne, korzystałem z wersji zegarka w kopercie 47 mm – Epix o największym rozmiarze, kopercie 51 mm, powinien radzić sobie jeszcze lepiej.

  Epix oferuje możliwość wyłączenia funkcji Always on display – oznacza to, że zanim przekręcisz rękę w celu spojrzenia zegarek – ten nie będzie wyświetlać NIC, Epix będzie całkowicie zgaszony. Dzięki temu znacznie wydłużysz czas pracy na jednym ładowaniu. Z włączoną funkcją stałego wyświetlania zegarek wytrzymał mi 4-5 dni.

  Zobacz też: Garmin Lily 2 nowe piękne smartwatche z biżuteryjnymi dodatkami

  Garmin Epix Pro Gen 2

  Garmin Epix vs Garmin Fenix

  Garmin Epix Pro Gen 2 i Garmin Fenix 7 Pro to dwa flagowe modele z oferty Garmina, ale mają kilka istotnych różnic, które mogą wpłynąć na decyzję zakupową. O ile Epix wyróżnia się wyświetlaczem AMOLED, Fenix korzysta z tradycyjnej technologii MIP (Memory-in-Pixel), która ma być bardziej czytelna w bezpośrednim świetle słonecznym, ale nie oferuje tak intensywnych kolorów jak AMOLED.

  Seria Fenix jest bardziej ukierunkowana na wytrzymałość baterii z opcjami ładowania słonecznego, co powinno przyciągnąć użytkowników, którzy spędzają długi czas na zewnątrz bez dostępu do źródeł zasilania.

  Czy jako użytkownik Fenixa zdecydowałbym się na zakup jego AMOLED-owego brata? Myślę, że tak. Problemem jest tu jednak cena – Epix Pro Gen 2 to wciąż wydatek co najmniej 3000 złotych w czarnym kolorze nawet ponad 4000 złotych!

  Zobacz też: Czy warto kupić zegarek Garmin Fenix 7 w 2024 roku?

  Garmin Epix Pro Gen 2

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe