More

  SpaceX przedstawia spektakularne zdjęcia swojego projektu

  SpaceX podzieliło się zestawem dramatycznych obrazów uwiecznionych podczas niedawno przeprowadzonego testu ognia statycznego swojego projektu Super Heavy, najpotężniejszej rakiety, jaka kiedykolwiek została zbudowana.

  Obrazy te ukazują zadziwiającą siłę 33 silników rakiety Raptor, które wypchną Super Heavy w niebo podczas jej drugiego lotu testowego, następującego po nieudanej próbie osiągnięcia orbity w kwietniu.

  Pierwszy stopień Super Heavy oraz górny stopień statku kosmicznego Starship są zbiorczo nazywane Starship, a SpaceX planuje wykorzystać je do przewozu załogi i ładunku na Księżyc, Marsa, a być może nawet dalej.

  NASA już zawarła kontrakt z SpaceX na wykorzystanie zmodyfikowanej wersji statku kosmicznego Starship do pierwszego lądowania astronautów na Księżycu od 1972 roku, jako część misji Artemis III, obecnie zaplanowanej na 2025 rok.

  Jednak SpaceX musi przeprowadzić jeszcze wiele testów, aby spełnić ten termin.

  starship

  Pierwszy start Super Heavy i Starship cztery miesiące temu z bazy SpaceX w Boca Chica, Teksas, zakończył się minutę po starcie, gdy anomalie skłoniły kontrolerów do zniszczenia rakiety w powietrzu.

  Ogromne ciśnienie i ciepło generowane przez silniki Raptor również zniszczyło wyrzutnię, co skłoniło inżynierów do stworzenia nowego chłodzonego wodą deflektora ognia, systemu polewania wodą ze stali, który ma za zadanie odbijać ogromne ciepło i siłę generowaną przez rakietę w momencie opuszczania ziemi.

  Niedawny test ognia statycznego SpaceX sprawdził nie tylko silniki rakietowe, ale także nowy projekt wyrzutni, który wydawał się wytrzymać próbę odpalenia silników.

  Firma kosmiczna planuje wznowić lot Starship w nadchodzących miesiącach, choć najpierw potrzebuje zgody Federalnej Administracji Lotnictwa.

  CEO SpaceX, Elon Musk, niedawno opublikował na Twitterze, że istnieje „ok. 50% prawdopodobieństwa osiągnięcia prędkości orbitalnej” podczas następnego lotu testowego, dodając, że nawet osiągnięcie separacji stopni byłoby sukcesem.

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i jeździe na rowerze. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne.

  Nowe