More

  Dlaczego warto i jak zastrzec swój PESEL?

  17 Listopada 2023 roku pojawiła się możliwość, która może zainteresować każdego z nas – zastrzeżenie własnego numeru PESEL. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to kolejna biurokratyczna procedura, rzeczywistość ukazuje coś znacznie ważniejszego. Zastrzeżenie numeru PESEL otwiera przed nami drzwi do nowego poziomu ochrony danych osobowych. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polega ta procedura, dlaczego jest tak istotna i jakie korzyści przynosi jej wprowadzenie.

  Co to znaczy zastrzec numer PESEL?

  Zastrzeżenie numeru PESEL to środek prewencyjny, który ma na celu ochronę przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych osobowych. Jest to oczywiście opcja dobrowolna. Głównym celem tej procedury jest zabezpieczenie się przed konsekwencjami utraty danych osobowych, takimi jak wyłudzenia kredytów czy zakładanie kont bankowych na nasze dane.

  Dlaczego warto zastrzec swój PESEL

  Dlaczego warto zastrzec swój PESEL?

  1. Ochrona przed oszustwami

  Zastrzeżenie numeru PESEL znacząco utrudnia wykorzystanie naszych danych do nielegalnych działań, takich jak wyłudzanie kredytów.

  2. Łatwość obrony w sądzie

  W przypadku, gdy nasze dane zostaną wykorzystane do oszustwa, posiadanie zastrzeżonego numeru PESEL może przyspieszyć procedurę sądową i ułatwić obronę.

  3. Elastyczność

  Procedurę zastrzeżenia można łatwo cofnąć, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

  Jak zastrzec swój PESEL?

  Aby zastrzec numer PESEL, wystarczy odwiedzić dowolny urząd gminy lub skorzystać z portalu internetowego mobywatel gov pl. Proces ten jest prosty i intuicyjny, a jego realizacja nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Możliwość zastrzeżenia numeru PESEL jest dostępna również przez aplikację mObywatel, co jeszcze bardziej ułatwia całą operację.

  Zastrzeżenie numeru PESEL nie wpływa na codzienne czynności, takie jak wizyty u lekarza czy realizacja recept. Ma ono znaczenie w sytuacjach, które mogą narażać nasze dane na niebezpieczeństwo, np. przy zakładaniu konta w banku czy sprzedaży nieruchomości.

  jak zastrzec swój PESEL

  Podsumowanie

  Zastrzeżenie numeru PESEL to prosta, a jednocześnie skuteczna metoda na zabezpieczenie się przed konsekwencjami utraty danych osobowych. Choć obowiązek weryfikowania zastrzeżeń przez instytucje zacznie obowiązywać dopiero od 1 czerwca 2024 roku, warto już teraz rozważyć takie działanie. Dzięki temu, w razie nieprzewidzianych sytuacji, będziemy mieli większą kontrolę nad wykorzystaniem naszych danych i unikniemy wielu problemów związanych z nieautoryzowanym ich użyciem.

  Zobacz też:
  Nie możesz go znaleźć? Jak sprawdzić model laptopa? Oto kilka prostych metod!
  Jak sprawdzić jaka to piosenka? Szukasz tytułu i wykonawcy? PORADNIK
  Jak przewieźć drona samolotem? Twój kompletny poradnik
  Jak usunąć konto na Facebooku? Łatwo i szybko

  Rafał
  Rafał
  Właściciel / Redaktor Naczelny Numag.pl / Pasjonat brytyjskiej muzyki i włoskiej motoryzacji. W wolnych chwilach oddaje się treningom siłowym i rowerowi. Uwielbia literaturę popularnonaukową i konsolowe gry fabularne

  Nowe